لوگو رنوس

تخت باکس هتلی چیست؟

تخت باکس سفید

باکس تخت یا باکس تشک که ما نام آن را تخت باکس می‌گذاریم، جعبه‌ای است که برروی آن پارچه کشیده شده و زیر آن پایه نصب شده است. در این مطلب می‌خواهیم به تعریف تخت باکس هتلی، مزایا و انواع تخت باکس بپردازیم.

تعریف تخت باکس هتلی

تخت باکس که به نام تخت با رویه پارچه نیز شناخته می‌شود از اسکلت باکس، پارچه رویه و پایه تشکیل شده است. در این مدل تخت‌ها تشک بروی سطح باکس قرار گرفته و ما قید و کفی تخت را نمی‌بینیم. در بازار ما سه مدل تخت باکس داریم که شامل تخت باکس هتلی، تخت باکس جکدار، تخت باکس کشودار می‌شود.

تخت باکس ساده را معمولا در هتل‌ها دیده ایم. چیزی شبیه تشک است که سطحی محکم دارد و زیر آن پایه نصب شده است که تشک هتلی را روی آن قرار می‌گیرد. تخت باکس هتلی معمولا با پارچه پوشیده می‌شوند اما اسکلت درونی آنها چوبی یا فلزی هم می‌تواند باشد که معمولا برای آب و هوای با رطوبت بالا از جنس چوبی و برای آب و هوای معمولی از باکس فلزی استفاده می‌کنند. رنگ پارچه‌های تخت‌های باکس معمولا سفید است اما بعضی شرکت‌ها از پارچه‌های طوسی رنگ نیز استفاده می‌کنند. همینطور از پارچه‌های مخملی و چرم‌ها نیز با رنگ های متنوع برای دکوراسیون‌های متفاوت می‌توان باکس‌ها را سفارش داد. ولی در هتل‌ها معمولا از پارچه‌های سفید یا طوسی ساده استفاده می‌شود.

تخت باکس هتلی

اسکلت تخت باکس هتلی

هتل‌ها برای سرویس خواب خود اغلب از تخت باکس‌ها استفاده می‌کنند. این تخت باکس‌ها از یک اسکلت چوبی و یا اسکلت فلزی ساخته می‌شود. اسکلت‌های فلزی دارای قیمت بیشتر و وزن سنگین تری نسبت به اسکلت‌های چوبی هستند. همچنین می‌توان گفت این تخت باکس‌ها عمر بیشتری دارند و در استفاده مکرر هتل‌ها عمر نسبتا بالایی نسبت به اسکلت‌های چوبی دارند. تخت باکس،  شی‌ای شبیه تشک است که سطحی محکم دارد و زیر آن پایه نصب شده است و تشک بر روی آن قرار می‌گیرد. تخت باکس‌ها در هتل‌ها با پارچه پوشیده می‌شوند اما اسکلت درونی آنها چوبی یا فلزی است که در هتل‌ها به دلیل آلوده نشدن از باکس‌های فلزی استفاده می‌شود. رنگ پارچه های تخت‌های باکس برای هتل مانند ملحفه و حوله هتلی، سفید است اما در طراحی‌های داخلی مدرن از تخت باکس‌های با پارچه مخمل برای یک دکور زیبا استفاده می‌شود. همینطور از پارچه چرم و مخمل می‌توان با رنگ‌های متنوع برای دکوراسیون‌های گوناگون امکان سفارشی سازی تخت باکس‌ها برای هتل امکان پذیر است. همچنین می‌توان از مدل‌های مختلف دوخت پارچه نیز در طراحی تخت باکس هتلی مانند لمسه دوزی بهره برد. این طرح‌ها در مرحله نهایی طراحی داخلی، طراحی می‌شوند.

تفاوت باکس اسکلت چوبی و فلزی

باکس‌های اسکلت چوبی و فلزی در قیمت، وزن و دوام تفاوت دارند. باکس‌های چوبی ارزان تر، سنگین تر برای حمل و نقل هستند و نسبت به باکس‌های فلزی دوام کمتری دارند.
باکس‌های فلزی کمی گرانتر هستند ولی دوام بسیار زیادی دارن.هتل‌ها به دلیل این که استهلاک زیادی در سرویس خواب خود دارند از تخت باکس با اسکلت فلزی استفاده می‌کنند.
اگر قصد جابه جایی مرتب سرویس خواب خود را دارید باکس های فلزی گزینه بهتری هستند چون این باکس ها نسبت به باکس های چوبی وزن کمتری دارند.

 

رویه تخت باکس هتلی

رویه باکس هتل‌ها می‌تواند پارچه یا چرم باشد. این براساس سفارش هتل و طراحی داخلی و دکوراسیون هتل دارد که می‌تواند رنگ های مختلفی نیز برای آن‌ها در نظر گرفت. ولی در حالت عادی رویه تخت باکس‌های هتلی سفید رنگ و از جنس پارچه‌های تشکی مثل گرد بافت یا پارچه ژاکارد می‌شود. این پارچه‌ها را با اسفنج و الیاف نقش دوزی می‌کنند که ظاهر پف دار و زیباتری داشته باشند.

تخت فلزی با رویه پارچه

مزایای تخت باکس

از مزایای تخت باکس‌ هتلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عمر زیاد تشک به دلیل محکم بودن باکس و پوشش کامل زیر تشک
 • ارتفاع آن استاندارد می‌باشد.
 • قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد.
 • اسکلت باکس یکپارچه است.
 • حمل و نقل آسان است
 • لبه ندارد و ملحفه هتلی را می‌توان به راحتی تعویض کرد.

سایزهای تخت باکس

تخت باکس نیز مانند تشک در سایزهای متفاوت و استاندارد در بازار قابل عرضه می‌باشد:

 1. تخت باکس یک نفره 90*200 سانتیمتر
 2. تخت باکس یک نفره 100*200 سانتیمتر
 3. تخت باکس یک نفره یا یک و نیم نفره 120*200 سانتیمتر
 4. تخت باکس دو نفره 140*200 سانتیمتر
 5. تخت باکس دو نفره کویین 160*200 سانتیمتر (امکان سفارش 2عدد باکس 80*200)
 6. تخت باکس کینگ دونفره 180*200  که به صورت 2عدد باکس 90 درکنار هم عرضه می‌شود.

به دلیل سختی حمل و نقل و زمان نظافت برای بلند کردن به صورت استاندارد 2 باکس در کنار هم قرار می‌گیرد ولی تشک آن یک تکه در سایز 180*200 روی آن قرار می‌گیرد.

سایز تخت باکس

مطلب مفیدی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مجله اینترنتی ما عضو بشین

به روز باشین و یادگیری را متوقف نکنید!

بیشتر بدانید

به دنبال همفکری برای خرید تجهیزات مناسب هتل خودتون هستین؟

برای بهترین میزبانی شما، ما تمام قد در کنارتان هستیم