لوگو رنوس

اصول طراحی هتل مدرن

در طراحی هتل‌های لوکس و مدرن باید اصول و قواعدی اضافه شود. در این نوشته می‌خواهیم درباره اصول طراحی هتل مدرن و هر آنچه درباره طراحی هتل‌های لوکس لازم است بدانیم صحبت می‌کنیم.

طراحی هتل‌ها

طراحی هتل به عنوان یک محل تجاری و محلی برای استراحت و صرف غذا در رستوران اغلب دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. طراحی هتلداری امروزه به یک تجارت کارآمد برای ارائه خدمات با طیف وسیعی از امکانات نظیر کنفرانس‌ها، تالارها،رستوران‌ها و … تعطیلات و ساعات خوبرا  برای گذراندن اوقات مهمانان  فراهم کرده است. طراحی هتل‌های گوناگون با قیمت‌های گوناگون و امکانات راحتی متفاوتی وجود دارند. هتل یک واژه‌ی فرانسوی است و منظور آن مکانی برای اقامت کوتاه مدت در مقاصد ثابت یا بین راهی مسافران است. طراحی و ساخت هتل صنعتی قدیمی است که از دوران هخامنشی و سلطنت کوروش کبیر با ساخت کاروانسراها آغاز گردید. البته مکان‌هایی مانند مسافرخانه یا مراکز کوچک و بزرگ اقامتی دیگر نیز تحت پوشش کلمه‌ی هتل در فرهنگ انگلیسی‌ها قراردارد. امروزه مقیاس‌ها و استانداردهای گوناگونی برای تعیین سطح کیفی هتل به صورت بین المللی وجود دارد.

طراحی هتل مدرن

ویژگی طراحی دکور هتل‌های مدرن

زمانی که به طراحی یک هتل لوکس فکر می‌کنید، مدرن بودن دکور، همگام بودن دکوراسیون هتل با روش‌های روز و نیز ایجاد حس تمایز و راحتی برای مسافران اولویت اول طراحی خواهد بود. بنابراین تمام تصمیمات در طراحی بر مبنای ایجاد راحتی، تمایز و ساخت فضایی لوکس و مجلل در هتل گرفته می‌شود. این امر نیازمند به کارگیری خلاقیت، استفاده از ابزارهای مدرن و لوکس و البته صرف هزینه بالا در طراحی دکوراسیون است. طراحی دکوراسیون هتل مدرن مسیله ای است که امروزه اهمیت زیادی یافته است. تا چند سال پیش زیاد مهم نبود که بعد از سفرکردن به یک شهر، قرار است در چه هتلی اقامت کنیم. همین که کارکنان هتل خدمات با کیفیتی به ما ارائه کنند، کیفیت غذای رستوران آن مناسب باشد و در نهایت موقعیت آن نسبت به محله‌های گردشگری شهر در فاصله خوبی قرار گرفته باشد، برای ما راضی کننده بود. اما امروزه اولین موضوع مهمی که در چشم مخاطب برای انتخاب یک هتل خوب دیده می‌شود، ظاهر و سپس دکوراسیون داخلی آن است. همین موضوع باعث شده تا در دهه اخیر بیشتر انبوه سازان به سمت ساخت هتل‌های مدرن پیش روی کرده و هتلداران قدیمی بنای هتل خود را به سبک و سیاق هتل‌های جدید اروپایی بازسازی کنند.

انتخاب روشی بر اساس زیبایی شناسی

طراحان هتل‌های لوکس پیش از هر اقدامی، اصول زیبایی شناسی دقیقی را برای طراحی دکوراسیون هتل لوکس و مدرن مورد نظر انتخاب می‌کنند. با توجه به این موضوع همه وسایل و تزئینات مورد استفاده در طراحی از جمله مبلمان، تابلوها، لوسترها و هر وسیله دیگری که در یک هتل لوکس قرار می‌گیرد، با دقت انتخاب می‌شود. همه این موارد به شکلی انتخاب می‌شوند تا جلوه‌ای شیک، مدرن و لوکس در هتل ایجاد کند. لازم است در روند طراحی دکوراسیون هتل لوکس مورد نظر، همه چیز از طرح ورودی هتل تا نورپردازی‌ها، تابلوها و حتی روکش‌های تخت خواب اتاق‌ها در تعامل با هم باشند و هارمونی مطلوب را با توجه به اصول زیبایی شناسی مورد نظر ایجاد کنند. حتی جزئی‌ترین وسیله‌ها می‌توانند در همسو کردن فضای هتل موثر باشند و زیبایی و ظرافت را به مجموعه هتل اضافه کنند.

دکوراسیون داخلی هتل لوکس

فضای سبز در دکوراسیون هتل مدرن

استفاده از گیاهان، ایجاد فضای سبز و به طور کلی هر آنچه به عنوان شی‌ای طبیعی و سازگار با محیط زیست شناخته می‌شود، به عنصری کلیدی در طراحی مدرن تبدیل شده است. این کار نه تنها در هتل‌ها، بلکه در طراحی هر فضایی از جمله محیط‌های تجاری و خانه‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. به طوری که به یک تکنیک مهم در طراحی تبدیل شده است. امروزه از این عناصر طبیعی در لابی‌ها، قسمت پذیرش و اتاق‌های هتل‌های لوکس در سراسر دنیا استفاده می‌شود. البته این کار ممکن است به دو شکل در دکوراسیون لوکس هتل‌ها اجرا شود. طراحانی که تجربه بالایی دارند، در صورت نیاز علاوه بر به کارگیری این عناصر طبیعی، از عناصر دیگری که حس طبیعت را در افراد القا می‌کند استفاده می‌کنند. البته استفاده از این عناصر نیاز به دقت و تجربه زیادی دارد. چرا که این عناصر باید با اصول زیبایی شناسی مورد نظر و سایر عناصر یک هتل لوکس همسو باشند. با این وجود، در صورتی که محدودیتی وجود نداشته باشد، ترجیح طراحان استفاده از گیاهان و عناصر طبیعی واقعی است.

فضای سبز در لابی هتل

اهمیت لابی در دکوراسیون هتل مدرن

مسیله‌ای که تمام طراحان در آن هم نظر هستند، طراحی لابی هتل با استاندارهای مدرن و لوکس و البته همسو بودن آن با سایر قسمت‌های هتل است. بدیهی است که دکوراسیون یک هتل لوکس، نیاز به یک لابی لوکس و مجلل هم دارد. در واقع لابی شناسنامه هتل محسوب می‌شود و طراحان آن را یکی از مهمترین قسمت‌ها برای نمایش شکوه و زیبایی هتل می‌دانند. لابی البته از جهات دیگر هم اهمیت‌های فراوانی دارد. نکته مهم دیگر که در طراحی هتل‌های لوکس اهمیت دارد، ایجاد فضاهای تفریحی در تمام قسمت‌های هتل است. لابی نقش مهمی در طراحی یک هتل مدرن ایفا می‌کند. همچنین وجود فضاهای اجتماعی پویا از دیگر موارد مهم در طراحی دکوراسیون هتل مدرن محسوب می‌شود. در این امر هم لابی نقش مهمی دارد و شاید بتوان گفت گزینه اول برای ایجاد این فضاها می‎‌‌‌باشد.

لابی هتل لوکس

حذف مرزها بین فضای داخلی و بیرونی در طراحی هتل مدرن

یکی از مواردی که در هتل‌های مدرن و لوکس امروزی مورد توجه است، برقراری ارتباط فضای داخلی و بیرونی است. برقراری این ارتباط بین دو فضا با روش‌های مختلفی قابل دستیابی است. برخی از هتل‌ها برای ایجاد این ارتباط، اقامتگاه را در یک باغ زیبا همراه با فضای تفریحی عالی ایجاد کرده‌اند. این امر حس راحتی و شکوه را برای افراد ایجاد می‌کند. برخی دیگر از هتل‌ها با ایجاد تراس‌های چندطبقه، آبشارهای داخلی و البته ایجاد منظره‌ای با زاویه دید وسیع به دنبال این ارتباط هستند. در هر حال، طراحی داخلی در فضای باز می‌تواند حس خوشایندی از راحتی، آرامش، امنیت و شکوه و جلال را به همراه داشته باشد. بر همین اساس استفاده از این روش‌ها به امری محبوب در میان طراحان هتل‌ها تبدیل شده است.

استفاده از سبک مدرن شهری در هتل لوکس

برای هتل‌های لوکسی که می‌خواهند سبک خود را حفظ کنند، استفاده از عناصر کلاسیک یک امر مهم به حساب می‌آید. اما لازم است برای ایجاد حس مدرن در کنار لوکس بودن، از عناصر طراحی و فرهنگ مدرن شهری استفاده شود. این امر به افراد کمک می‌کند تا به راحتی با محیط ارتباط برقرار کنند. چرا که در کنار شکوه و عظمت طراحی، حس آشنایی از برخورد با المان‌های شهری را به همراه خواهد داشت. امر مهمی که در تمام مراحل تصمیم‌گیری برای طراحی دکوراسیون هتل مدرن مورد توجه است، نقش اصول زیبایی شناسی است. این امر یکپارچگی و هارمونی را برای شما به ارمغان می‌آورد. فراموش نکردن المان‌های فرهنگی و سنتی هر منطقه نکته مهم دیگر است. امروزه توجه به این امر و تلفیق هوشمندانه آن با فضای مدرن و تکنولوژی‌های روز به یک چالش مهم در میان طراحان تبدیل شده است. مسئله‌ای که در کنار ایجاد فضای لوکس و مجلل، به حفظ و معرفی فرهنگ نیز کمک می‌کند.

هوشمندسازی در طراحی دکوراسیون هتل مدرن

هتل‌های مجلل و مدرن علاوه بر زیبایی شناسی و ایجاد حس خوشایند، باید بهترین کارایی را داشته باشند. بنابراین استفاده از فناوی‌های روز برای طراحی دکوراسیون هتل لوکس شما اهمیت بسیار بالایی دارد. استفاده از سیستم‌های هوشمند کنترل دمای اتاق، نور، دستگاه‌های پخش، سفارش غذاها و غیره نقش مهمی در طراحی هتل دارد. یکی از آخرین تکنولوژی‌های مورد استفاده هتل‌ها، استفاده از سیستم‌های واقعیت مجازی است. البته هتل‌های مختلف از موارد مختلفی در این زمینه استفاده می‌کنند. مثلا استفاده از سیستم‌های ورود بدون کلید و یا استودیو دیجیتالی تناسب اندام از آخرین تکنولوژی‌هایی است که در طراحی هتل‌های لوکس به کار رفته است.

هوشمندسازی دکور هتل مدرن

مطلب مفیدی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مجله اینترنتی ما عضو بشین

به روز باشین و یادگیری را متوقف نکنید!

بیشتر بدانید

به دنبال همفکری برای خرید تجهیزات مناسب هتل خودتون هستین؟

برای بهترین میزبانی شما، ما تمام قد در کنارتان هستیم