لوگو رنوس

از بین بردن لکه سوختگی موکت

سوختگی موکت هتلی

یکی از مشکلات عمده ای که ممکن است برای هرکدام از ما پیش بیاید، سوختگی موکت یا فرش می‌باشد. در برخی موارد ممکن است که لکه‌های ناشی از سوختگی به راحتی برطرف و تمیز نشود و مجبور باشید که کل موکت را تعویض کنید. اما در صورتی که لکه سوختگی موکت کم و عمقی نباشد، حتی با راه حل‌های خانگی هم می‌توانید به راحتی آن‌ها را برطرف کنید. در این مطلب می‌خواهیم درباره راه‌های از بین بردن لکه سوختگی موکت صحبت کنیم.

انواع سوختگی‌های موکت

در منزل و حتی محیط کار و یا اقامتگاه‌ها ایجاد سوختگی در قسمت‌های مختلف موکت هتلی، موکت یا فرش خانگی امری اجتناب پذیر است. در برخی موارد به راحتی می‌توانید لکه سوختگی موکت را از بین ببرید. به گونه ای که به هیچ وجه جای سوختگی مشخص نباشد. به طور کلی سوختگی موکت به چندین دسته زیر تقسیم می شود:

 • سوختگی موکت با اتو
 • لکه سوختگی موکت با سیگار
 • سوختگی با شمع
 • سوختگی با قابلمه
 • سوختگی با زغال

نحوه از بین بردن لکه سوختگی موکت

با توجه به افزایش قیمت موکت‌هایی که امروزه در بازار عرضه می‌شوند ، ایجاد هر گونه لکه یا سوختگی ممکن است که مجبور شوید مجددا برای خرید موکت اقدام کنید. برخی از لکه‌های سوختگی که بر اثر بی احتیاطی، حواس پرتی یا هر دلیل دیگری ایجاد می‌شود را به راحتی می‌توانید با روش‌های خانگی و بدون نیاز به افراد متخصص به راحتی برطرف کنید. انواع سوختگی موکت با نحوه از بین بردن آن‌ها به شرح زیر است:

 • رفع سوختگی موکت با اتو: برای برطرف شدن لکه سوختگی موکت با اتو ، اگر لکه آن زرد رنگ شده و زیاد عمیق نیست می‌توانید، از پیاز استفاده کنید. در این روش پیاز را به دو قسمت تقسیم کرده و هر دو تکه را روی موکت قرار دهید و به آرامی روی موکت بکشید.
 • رفع لکه سوختگی با سیگار: برای از بین بردن جای سوختگی، ابتدا با استفاده از یک کاغذ سمباده، به آرامی روی قسمت سوختگی بکشید تا پرزهای ریز سوخته شده از سطح موکت جدا شود. در صورتی که مقداری از سوختگی پس از سمباده کشیدن هم روی موکت باقی ماند، با استفاده از قیچی کوچک پرزهای سوخته شده را کوتاه کنید. سپس با جارو پرزها را جمع کنید.

رفع سوختگی با سیگار

 • رفع لکه زرد سوختگی موکت: در برخی موارد نیز ممکن است به دلیل ریختن غذا یا چای یا برخی شربت‌ها روی موکت لکه‌های زرد ایجاد شود. این مشکل نیز با یک روش خانگی هم لکه زرد را از بین می‌برد. مقداری از سوختگی باز هم باقی ماند، یک ترکیب یک به ده آب اکسیژنه و آب مخلوط کنید و روی لکه زرد به آرامی با استفاده از یک پارچه روی موکت بکشید.
 • رفع لکه سوختگی با ذغال: برای رفع این لکه نیز مانند روش قبلی، ابتدا با استفاده از یک کاغذ سمباده به آرامی آن را روی قسمت سوختگی بکشید. با این کار پرزهای کوتاه و بلند سوخته شده از سطح موکت جدا می‌شود. اگر لکه سوختگی باقی ماند، با استفاده از قیچی پرزها را کوتاه کنید و سپس با جارو پرزها راجمع کنید. پس از آن با استفاده از شامپو فرش، آن را روی قسمت سوخته شده ریخته و اجازه دهید خشک شود. پس از آن مجدد روی آن را جارو برقی بکشید تا سطح آن یک دست شود.
 • رفع لکه سوختگی با قابلمه: اگر میزان سوختگی با قابلمه زیاد باشد، با استفاده از روش‌های بالا به راحتی لکه‌های زرد روی موکت برطرف خواهد شد. اما اگر سوختگی خیلی کم باشد و فقط مقداری از جای سوختگی زبر شده باشد مقداری یخ بردارید و روی قسمت سوخته شده بکشید. پس از خشک شدن روی قسمت سوخته را شانه کنید تا یک دست شود.
 • رفع لکه سوختگی با شمع: برای رفع سوختگی شمع از موکت با فرش ، قسمت سوخته شده را با استفاده از یک قاشق بتراشید تا ابتدا شمع‌ها از روی محل سوختگی موکت جمع شود. سپس یک پارچه سفید روی قسمت سوخته شده قرار دهید و با حرارت پایین اتو روی آن بکشید. پس از این که باقی مانده شمع‌ها روی پارچه جمع شد، پارچه را بردارید.

سوختگی موکت با شمع

 • از بین بردن لکه سوختگی موکت پشمی:  یکی از مواردی که بیشتر از موکت‌های پرز کوتاه دیده می‌شود، لکه سوختگی و سوختن با ابزار مختلف موکت پشمی است. برای از بین برد لکه‌های موکت پشمی نیز می‌توانید از سایر روش‌هایی که در بالا به آن ها پرداخته شد ، استفاده کنید. این روش برای موکت‌های پشمی هم یکسان است. اما در صورتی که لکه‌ها بیشتر بود می‌توانید برای رفع آن از آب ولرم هم استفاده کنید. استفاده از آب ولرم برای موکت پشمی بر خلاف سایر موکت‌ها آسیبی به آن وارد نمی‌کند. همچنین که برای پاک کردن عمیق تر به هیچ وجه از لکه برهای قلیایی و آمونیاک استفاده نکنید. این مواد به بافت موکت آسیب می‌رساند. اگر برای لکه‌های کم از شامپو فرش یا آب استفاده کردید، با استفاده از سشوار محل را سریع خشک کنید. خیس ماندن طولانی مدت موکت میزان لکه‌ها را افزایش می‌دهد.

مطلب مفیدی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مجله اینترنتی ما عضو بشین

به روز باشین و یادگیری را متوقف نکنید!

بیشتر بدانید

به دنبال همفکری برای خرید تجهیزات مناسب هتل خودتون هستین؟

برای بهترین میزبانی شما، ما تمام قد در کنارتان هستیم