لوگو رنوس

مزیت استفاده از موکت در هتل

موکت در هتل

یکی از مهم‌ترین المان‌هایی که در هنگام ورود به یک اتاق هتل به آن توجه می‌کنیم، کف پوش اتاق است. یک کف پوش گرم و لطیف در نخستین قدم‌ها توجهات را به خود جلب می‌کند. شاید به همین دلیل است که در هتل ها معمولاً از موکت استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که مهمان تحت تأثیر فضایی که میزبان برایش فراهم کرده، قرار می‌گیرد. در این مطلب می‌خواهیم درباره مزیت استفاده از موکت در هتل، انواع موکت هتلی و… صحبت کنیم.

تعریف موکت هتلی

به موکت‌هایی که برای به کارگیری در هتل‌ها طراحی می‌شود، موکت هتلی می‌گویند. امروزه انتخاب موکت‌ هتلی که یکی از تجهیزات هتلی مهم به حساب می‌آید در طرح‌های بسیار متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. بخش وسیعی از هتل توسط موکت پوشانده می‌شود. مثلا می‌توان به کف اتاق، لابی، آمفی تئاتر، رستوران، راهرو و حتی راه پله اشاره کرد. با توجه به این که موکت‌ها دارای تنوع رنگی بسیار بالایی هستند و از طرف دیگر دارای بافت و جنس‌های بسیار متفاوتی هستند به راحتی با عناصر دیگر هتل آمیخته و هماهنگ می‌شوند.

موکت هتلی مناسب

 

ویژگی‌های موکت هتلی

  1. عایق حرارت و صدا: موکت‌ها حرارت را در خود به دام می‌اندازند و برای کاهش هزینه‌های مربوط به انرژی بسیار مناسب هستند. اتاقی که کف آن سرامیک است، به مراتب سردتر از اتاقی است که کف آن با موکت پوشانده شده است. همچنین، موکت‌ها جاذب امواج صوتی هستند و اجازه نمی‌دهند که صدای داخل اتاق به بیرون منتقل شود. این چیزی است که همه به اهمیت ان در هتل‌ها واقف اند.
  2. هزینه کم: از مزایای استفاده از موکت در هتل می‌توان گفت که خرید موکت هتلی به مراتب از هرگونه کف پوش دیگری قیمت کم‌تری دارد. موکت‌ها ارزان هستند، نصب آن‌ها ساده است و اگر آسیب ببینند، تعویض آن‌ها هم کم هزینه خواهد بود.
  3. راحتی و نرمی: کسی که پایش را به داخل اتاق یک هتل می گذارد، دوست دارد که حس خوب در خانه بودن را تجربه کند. اکثر هتل‌ها نیز به دنبال راه‌هایی هستند که هتل خود را بیش از پیش به خانه شبیه کنند. همچنین موکت‌ها نرم و راحت هستند و این اجازه را می‌دهند که بدون کفش یا دمپایی روی آن‌ها راه برویم یا بنشینیم به علاوه کودکان خردسال هم می‌توانند بدون نگرانی روی آن بازی کنند.
  4. تمیزی آسان: سرامیک یا لمینیت به سرعت لک می‌شوند. هر چند که تمیز کردن آن‌ها زیاد وقت گیر نیست، اما باید هر روز انجام شود. در حالی که موکت‌ها دیرتر لکه می‌شوند و کثیفی را بازتاب نمی‌دهند. تمیز کردن آن‌ها مانند فرش با یک جاروبرقی به سرعت انجام می‌شود. چند ماه یک بار نیز با توجه به میزان استفاده از موکت و رنگ آن ، می‌توانید آن‌ها را جمع کرده و به قالی شویی برای شستشو بدهید.
  5. پایداری: پایداری در واقع به سبکی از زندگی گفته می‌شود که در آن تلاش می‌شود از هر محصول تا عمق جان استفاده کرد. بسیاری از هتل‌ها هر چند سال یک بار تصمیم می‌گیرند که دکوراسیون خود را اندکی تغییر دهند. کف پوش‌های سرامیکی یا پارکت در این تغییرات معمولا قربانی می‌شوند. آن‌ها تخریب شده و کف پوش‌های جدیدی جای آن‌ها را می‌گیرند. اما موکت‌ها جزو محصولات پایدار هستند. در صورتی که سالم باشند، می‌توانید آن‌ها را جمع کرده و بعد از شستن، در بازار دست دوم به فروش برسانید تا به دست کسانی برسد که به این کف پوش‌ها نیاز دارند. در صورتی که موکت‌ها خیلی قدیمی شده‌اند، می‌توانید آن‌ها را برای بازیافت به چرخه تولیدات نساجی و فرش کشور بازگردانید. الیاف و ترکیبات به کار رفته در این موکت‌ها بسیار ارزشمند است و هزینه زیادی صرف ساخت آن‌ها شده است. بنابراین پیش از دور انداختن آن‌ها، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از موکت‌های فرسوده در جهت حفظ محیط زیست استفاده کنید.

مزایای موکت هتلی

انواع موکت هتلی

بسیاری از مواقع در هنگام خرید موکت هتلی، به ظاهر آن‌ها توجه بیشتری می‌کنیم تا جنس و خواص آن. چنانچه شناخت خصوصیات موکت‌ها کمک زیادی می‌کند که میزان مقاومت آن‌ها در برابر سایش و رطوبت را حساب کنیم. سبک طراحی موکت‌ها نیز متفاوت است. برخی از آن‌ها برای اتاق‌های اداری مناسب‌اند و برخی نیز برای آراستن اتاق‌های هتلی طراحی شده‌اند. انواع موکت‌های هتلی عبارتند از:

  • موکت پلی پروپیلن: یکی از مهمترین مزایای استفاده از موکت در هتل دوام بالای آن است. موکت‌های پلی پروپیلن که از الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند، یکی با دوام‌ترین انواع موکت‌ها هستند. فیبرهای این موکت‌ها قادر به جذب آب نیز هستند. اگر آبی روی موکت ریخته شود و یا بعد از دوش گرفتن، فرد با قدم‌هایش چند قطره آب را به داخل اتاق بیاورد، این موکت‌ها تمام آب را به خود جذب می‌کنند. به همین دلیل است که از این موکت‌ها در اتاق هتل‌ها و حتی در مکان‌هایی مانند زیرزمین و محیط‌های بیرونی نیز استفاده می‌شود. در ادامه پرداختن به ویژگی‌های موکت‌های پلی پروپیلن، باید به ثبات رنگ آن هم اشاره کنیم. فرش‌ها و موکت‌ها اگر در معرض تابش فرابنفش نور آفتاب قرار بگیرند بعد از مدتی دچار تغییر رنگ می‌شوند. اما جنس الیاف به کار رفته در این موکت‌ها آن‌ها را در برابر تغییر رنگ ، محافظت می‌کند. ب همین دلیل این موکت‌ها برای هتل‌هایی که اتاق‌هایش نورگیر است یا در مناطق گرمسیری با تیغ تیز آفتاب قرار دارند، مناسب ترین انتخاب هستند.
  • موکت پشمی خالص: موکت‌هایی که با الیاف طبیعی پشم تولید می‌شوند، تنظیم دمای محیط تأثیر زیادی دارند. آن‌ها ضدحساسیت هستند و نرمی و لطافت آن‌ها حس خوبی در فضای اتاق ایجاد می‌کند. مزیت‌های استفاده از موکت‌های پشمی بسیار است. این موکت را می‌توان با انواع طرح‌ها و رنگ‌ها در بازار پیدا کرد که بیشتر آن‌ها از نوع وارداتی هستند. از مزیت موکت‌های پشمی برای هتل‌ها این است که جاذب صدا هستند و اجازه نمی‌دهند که امواج صوتی در اتاق‌ها بپیچد و به طبقات دیگر یا اتاق‌های کناری نفوذ کند. موکت‌های پشمی در طول زمان ممکن است کمی کوبیده شوند اما در صورت استفاده صحیح و نگهداری مناسب، ازبین نخواهند رفت. بسته به کیفیت ساخت این موکت‌ها، گفته می‌شود هنگام قدم گذاشتن بر روی آن‌ها تا 30 درصد دچار فرورفتگی می‌شوند. این فرورفتگی در اثر خاصیت ارتجاعی پنبه ، دوباره به حالت قبلی باز خواهد گشت.
  • موکت پلی آمید: این موکت‌ها که قیمت بالایی دارند، به جای پلی پروپیلن، از الیاف مصنوعی پلی آمید یا به اصطلاح نایلون‌ها تهیه می‌شوند. این الیاف در برابر سایش و لک شدن بسیار مقاوم هستند. همچنین انعطاف پذیری بالایی دارند. در صورت جمع کردن آن، حجم کمی را اشغال می‌کنند. از آنجایی که این الیاف با جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا ساخته می‌شوند، یکی از مزیت‌های استفاده از موکت پلی امید این است که با گذشت زمان به هیچ عنوان نیازی نیست که نگران پرز دادن این موکت‌ها باشید. به همین دلیل است که این موکت‌ها برای فضاهای اداری و پوشاندن راهروها بسیار مناسب هستند.

انواع موکت هتلی

مطلب مفیدی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مجله اینترنتی ما عضو بشین

به روز باشین و یادگیری را متوقف نکنید!

بیشتر بدانید

به دنبال همفکری برای خرید تجهیزات مناسب هتل خودتون هستین؟

برای بهترین میزبانی شما، ما تمام قد در کنارتان هستیم