لوگو رنوس

راه‌های افزایش عمر موکت هتلی

موکت هتلی

موکت های هتلی یکی از پرکاربردترین کفپوش‌ها هستند که جذابیت‌های زیادی داشته و طول عمر و دوام مناسبی هم دارند. اما راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان طول عمر این موکت را تا چندین برابر افزایش داد. در این نوشته درباره راه‌های افزایش عمر موکت هتلی صحبت می‌کنیم.

طول عمر مفید موکت هتلی

قبل از این که به موارد افزایش طول عمر موکت بپردازیم، باید به عمر مفید موکت‌ها بپردازیم. موارد مختلفی در طول عمر موکت‌ها اثر دارند. همچنین این طول عمر به شدت به کیفیت نگهداری و نحوه استفاده بستگی خواهد داشت. مهم ترین عوامل تأثیرگذار در طول عمر مفید در هنگام تولید عبارت اند از: نحوه تولید موکت، جنس فیبر موکت، ضخامت موکت و تراکم موکت. این عوامل در بخش تولید روی طول عمر موکت‌ها تأثیر زیادی داشته و بسته به این موارد می‌توان طول عمر را 10 الی 30 سال برای موکت‌ها برشمرد. در ادامه راه‌های افزایش طول عمر موکت هتلی را بررسی می‌کنیم.

1) از جاروبرقی به صورت مرتب استفاده شود

یکی از تاثیرگذارترین راه‌های افزایش طول عمر موکت، استفاده مرتب و زمان بندی شده از جاروبرقی است. این امر باعث می‌شود تا آلودگی‌ها و کثیفی‌های مخرب از روی موکت پاک شوند. باید بدانید که بسیاری از ناپاکی‌ها و آلودگی‌ها از روی ظاهر قابل تشخیص نیستند. این آلودگی‌ها به مرور طول عمر مفید موکت را کاهش خواهند داد. استفاده مرتب از جاروبرقی باعث می‌شود تا این چالش از بین رفته و طول عمر موکت هتلی افزایش یابد.

جاروبرقی موکت هتلی

 

2) کفش روی موکت ممنوع!

هر چند این کار در هتل‌ها غیرممکن است ولی از دلایل خرابی و کثیف شدن موکت‌ها همین استفاده کفش روی آن‌ها است. با استفاده نکردن از کفش بر روی موکت‌ها می‌توان طول عمر آن‌ها را چندبرابر افزایش داد.

3) موکت با کیفیت بالا خریداری شود

انتخاب محصولات با کیفیت نیز همیشه یکی از بهترین راه حل ها برای استفاده طولانی مدت از آن‌ها می‌باشد . موکت‌ها نیز از این قبیل محصولات هستند. شما می‌توانید با خرید موکت‌های با کیفیت بالا، برای مدت طولانی‌تری از آن‌ها استفاده کنید. وقتی کیفیت موکت  پایین باشد، دیگر نمی‌توان بقیه راه‌های افزایش عمر موکت را به خوبی انجام داد و شما بعد از مدتی مجبور به تعویض موکت خواهید شد.

4) از محافظ موکت و فرش استفاده شود

محصولاتی در بازار وجود دارند که اضافه کردن آن‌ها به روی موکت و فرش باعث می‌شود تا مقاومت آن‌ها در برابر ضربه و سایر موارد مخرب و آسیب زا افزایش یابد. این امر نیز از راه‌های افزایش طول عمر موکت بوده و می‌توانید از آن برای افزایش طول عمر موکت‌های هتل خود استفاده کنید.

محافظ موکت

5) از مواد شیمیایی مخرب استفاده نشود

برای تمیز کردن موکت باید از مواد مرغوب و مناسب برای این کار استفاده کرده و از مواد شیمیایی مخرب و خطرناک استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود تا طول عمر موکت شما افزایش پیدا کرده و دیگر شاهد خرابی زودرس آن نشوید. همچنین این مواد شیمیایی به خورد موکت رفته و کم کم دوام و مقاومت آن را کم می‌کنند. ممکن است با یک ضربه کوچک شاهد خرابی موکت هتلی خود باشید که این موضوع از تأثیرات استفاده از مواد شیمیایی مخرب است.

6) لکه‌ها فورا تمیز شوند

یکی دیگر از راه‌های مهم برای افزایش طول عمر این نوع کفپوش، پاک کردن لکه‌های موکت مانند پسماند مواد غذایی و مایعات است. خیلی از افراد ترجیح می‌دهند که پاک کردن این آلودگی ها را به زمان دیگر موکول نمایند. در حالی که پاک کردن آن‌ها در همان لحظه هم کار راحت‌تری است و هم مانع از نفوذ این آلودگی‌ها به تار و پود موکت شده و در نتیجه طول عمر موکت زیاد می‌شود.همچنین هر چقدر لکه‌ها بیشتر روی موکت باقی بماند، پاک کردن آن‌ها نیز به مراتب سخت‌تر خواهد شد.

تمیز کردن موکت

7) تغییر چیدمان مبلمان هتلی

البته این راه حل از راه‌های افزایش طول عمر موکت بسته به شرایط مبلمان هتل دارد. بسیاری از مبلمان امروزی وزن زیادی داشته  و قرار گرفتن طولانی مدت آن‌ها روی موکت باعث فرسوده شدن و از بین رفتن آن قسمت از موکت می‌شود. بهترین راه حل در چنین مواقعی جابجا کردن مرتب مبلمان و تغییر محل قرار گیری آن‌ها روی موکت است. همین کار باعث می‌شود تا فشار در یک نقطه متمرکز نشده و شاهد افزایش طول عمر موکت باشیم.

8) جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید

نور خورشید نیز از جمله موارد مخرب و آسیب زا به موکت‌ها می‌باشد. همچنین جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید از بهترین راه‌های افزایش طول عمر موکت بوده. تابش طولانی مدت خورشید به مرور زمان کیفیت تار و پود و فیبر موکت هتل را از بین برده و باعث می‌شود تا با یک ضربه کوچک شاهد از بین رفتن و پاره شدن آن شوید. پس باید به این موضوع دقت کافی داشته باشید.

تابش نور روی موکت

9) مراقب حشرات موزی باشید

یکی دیگر از عوامل مخرب موکت‌ها حضور حشرات موزی است. زیر وجود این نوع حشرات باعث کاهش طول عمر موکت می‌‌شود. هتلداران می‌‎توانند با ارائه راه حل‌های مناسب مانع از بروز چنین مواردی شوند و طول عمر موکت هتلی خود را افزایش دهند.

مطلب مفیدی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مجله اینترنتی ما عضو بشین

به روز باشین و یادگیری را متوقف نکنید!

بیشتر بدانید

به دنبال همفکری برای خرید تجهیزات مناسب هتل خودتون هستین؟

برای بهترین میزبانی شما، ما تمام قد در کنارتان هستیم